Mniszek lekarski dla urody - 6 nietypowych zastosowań

Początek maja to czas, gdy łąki zaczynają ozdabiać niepozorne żółte kwiatki. Dla większości to nic nieznaczący chwast, którego najlepiej szybko się pozbyć. Jednak coraz więcej osób dostrzega zalety, tak popularnego, mniszka lekarskiego. Czy wiesz, że liście i kwiaty tej rośliny z powodzeniem możesz dodać do sałatki? Czy wiesz, że napary i wywary z tego chwaścika są pomocne przy wielu dolegliwościach, np. anemii, a miód z mniszka lekarskiego świetnie się sprawdzi przy przeziębieniu? Ja tradycyjnie chciałam się skupić na urodowych zastosowaniach - tym razem 6 rzeczy, na które pomaga mniszek lekarski.

Mniszek lekarski dla urody - 6 nietypowych zastosowań

 

Pomaga walczyć z trądzikiem

Sok z mniszka lekarskiego reguluje wydzielanie hormonów i rozszerza pory, co ułatwia usuwanie toksyn. Mniszek może być stosowany zarówno miejscowo, jak i jako herbatka. Zawarte w nim witamina C oraz magnez  przyspieszają proces gojenia,  wszelkie zaczerwienienia znikają, stany zapalne ulegają znaczniej redukcji, a blizny potrądzikowe stają się mniej widoczne. Świeże ziele mniszka zawiera poza tym wiele innych minerałów przyjaznych dla skóry, takich jak wapń, potas, żelazo i mangan, co przyczynia się do ogólnego poprawienia kondycji skóry.

Maseczka z liści mniszka lekarskiego:
Drobno posiekane młode liście rośliny zalej małą ilością wody. Doprowadź do wrzenia. Ostudź. Tak przygotowaną papką pokryj twarz na 15 minut. Maseczkę dobrze jest wzbogacić rumiankiem.


Spowalnia oznaki starzenia

Mniszek lekarski jest bogaty w przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia się komórek. Dzięki temu, taki niepozorny kwiatek, działa odmładzająco - pomaga zmniejszać zmarszczki czy wybielać plamy starcze. Poza tym odżywia i zmiękcza skórę, przez co cera wygląda zdrowiej i młodziej. Możesz zastosować maseczkę na twarz lub po prostu przygotować sobie herbatkę. 

Maseczka z mlecza:
Weź kilka kwiatów mniszka lekarskiego, dodaj odrobinę jogurtu i zmiksuj dokładnie blenderem. Możesz również dodać odrobiny miodu. Tak przygotowaną maseczkę nałóż na oczyszczoną twarz i szyję, a po 20-30 minutach dokładnie zmyj z twarzy.


Rozjaśnia przebarwienia i piegi - idealny jako tonik

Już od dawien dawna kobiety stosowały napar z mniszka do wybielania piegów i innych przebarwień. Wystarczy codziennie przemywać twarz domowym tonikiem, by po pewnym czasie zauważyć pozytywne rezultaty.

Tonik z mniszka lekarskiego:
2 łyżki młodych kwiatków mniszka lekarskiego zalej szklanką wody i gotuj powoli przez 20 minut. Po ostygnięciu odcedź i przemywaj tak przygotowanym tonikiem twarz.


Mniszek lekarski dla urody - zastosowanie dla urody

 

Odżywia włosy i pobudza ich wzrost

Zwykle zioła są bogate w witaminy i minerały, które odżywiają włosy. Mniszek lekarski nie jest wyjątkiem. Zarówno spożywanie jak i stosowanie miejscowe tego zioła zapewnia wiele korzyści dla naszych włosów. Mniszek lekarski bogaty jest między innymi w witaminy A, C i E oraz z grupy B. Poza tym zawiera cholinę, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, biotynę i wapń - wszystkie te składniki są bardzo ważne jeśli chcesz mieć mocne, odżywione włosy. Prócz tego mlecz stymuluje porost włosów, działa przeciwłupieżowo, zmniejsza przetłuszczanie się włosów i dodaje im pięknego blasku. Możesz przygotować płukankę według poniższego przepisu lub zrobić maseczkę z wykorzystaniem miodu z mniszka lekarskiego (przepis na końcu posta).

Płukanka z mniszka lekarskiego:
Zaparz 2 łyżki suszu z mniszka i 1 szklanki wrzątku. Ostudź. Aby efekt był widoczny, najlepiej na początku płukankę stosować co drugi dzień, zaraz po umyciu włosów.  Później dla podtrzymania efektów - raz w tygodniu. Efekt uboczny - lekko miedziany poblask.


Pomocny przy odchudzaniu i walce z cellulitem

Niestety, dzięki zwykłemu chwaścikowi magicznie nie pozbędziemy się nadmiaru kilogramów. Mniszek lekarski słynie jednak z działania moczopędnego, ale co ważne, przy okazji nie powoduje wydalania potasu z organizmu. Herbatka z mniszka lekarskiego oczyszcza między innymi wątrobę i nerki, wspomagając usuwanie toksyn z organizmu, co jest wskazanie właśnie w przypadku odchudzania. Pomaga też zredukować ilość zbędnych płynów w organizmie, dzięki czemu sprawdza się także w walce z cellulitem czy opuchlizną. Możesz sama przygotować domową herbatkę lub kupić gotową w sklepie zielarskim i popijać kilka razy dziennie.


Usuwa kurzajki

Podobno w regionie podlaskim na mniszka lekarskiego mówi się także brodawnik - nie wiem czy to prawda, bo nigdy w tym regionie nie byłam, ale to nie zmienia faktu, że to zioło od dawna jest cenionym "lekiem" na kurzajki. Co zrobić, żeby pozbyć się tego paskudztwa? Wystarczy kilka razy dziennie kurzajki smarować sokiem sączącym się ze złamanej łodygi.

Mniszek lekarski dla urody


Kilka przydatnych przepisów:


Herbata z mniszka lekarskiego
Herbatę z mniszka lekarskiego możesz przyrządzić ze świeżo zerwanych kwiatów. Na łyżkę kwiatów przypada 0,5 litra wrzątku - wystarczy parzyć 10 minut pod przykryciem.

Napar ze świeżych listków
Świeżo zebrane liski zalej wrzątkiem i parz ok 10 min.

Odwar z korzenia mniszka lekarskiego 
Dwie łyżki rozdrobnionych wysuszonych korzeni mniszka lekarskiego zalej pół litra wrzącej wody i dalej gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem około 10 minut. Po ostygnięciu przecedź. Tak przygotowany odwar możesz pić 2-3 razy dziennie.

Miód (syrop) z mniszka lekarskiego
Potrzebujesz ok.2litrów kwiatów mlecza, 2 cytryny lub pomarańcze, litr wody, 1 kilogram cukru. Oczyszczone kwiaty mlecza włóż do garnka, zalej zimną wodą i gotuj na małym ogniu przez ok. 15 minut, a następnie odstaw na dobę. Po 24 godzinach wywar odcedź przez sito lub np. flanelową pieluszkę i dodaj do niego sok z cytryn (ew. pomarańczy) oraz cukier. Całość gotuj na małym ogniu, do czasu aż uzyskasz konsystencję lejącego się miodu (ok. 1,5-2godz.). Przygotowany syrop możesz przelać do wyparzonych słoiczków.

Kiedy i jak zbierać płatki mniszka lekarskiego?
Mimo, że mniszek nie rośnie przez cały rok, to nawet po sezonie możesz cieszyć się jego zaletami. Jeśli masz ochotę przygotować sobie na zimę miód z mniszka, który przyda Ci się nie tylko w pielęgnacji, ale i walce z przeziębieniem, to już zaplanuj sobie wypad na łąkę - najlepiej taką z dala od dróg i zanieczyszczeń. Kwiaty mniszka lekarskiego najlepiej zbierać w maju, ponieważ wtedy są najbardziej dojrzałe, a co za tym idzie nie mają posmaku goryczki. Godzina zbierania też nie jest bez znaczenia. Jeśli chcesz by kwiaty miały najwięcej aromatu, najlepiej zbieraj je w słoneczny dzień przed południem, gdy kwiat jest najbardziej otwarty.

Tylko pamiętaj!
Mlecz i mniszek lekarski to nie to samo, mimo, że często tych nazw używa się zamiennie. Podczas gdy mniszek lekarski ma mnóstwo kosmetycznych i zdrowotnych zastosowań to mlecz jest trujący. Jak je rozróżnić? Najprostszy sposób to spojrzenie na kwiat - w przypadku mniszka każdy kwiatek ma swoją łodygę, natomiast na łodydze mlecza zwykle znajduje się więcej niż jeden.

Jak widzisz, ta niepozorna roślina ma mnóstwo zastosowań, także urodowych.  Warto jednak pamiętać, że jak każde zioło, może uczulać. Zanim więc zdecydujesz się na dłuższą kurację sprawdź czy w twoim przypadku nie występuje reakcja alergiczna.

Która z Was się wybiera na łąką? Ja na pewno przygotuję sobie miód :)



P.S. Winko z mniszka lekarskiego też jest pyyyycha :)

Komentarze

  1. ciekawy wpis,muszę wypróbować maseczkę na twarz i płukankę do włosów :)
    akurat mam sporo mleczu na podwórku

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jestem wdzięczna za każdy pozostawiony komentarz - to niezwykle motywuje do dalszego pisania!