Mleko dla urody - 8 nietypowych zastosowań!

Mleko ma mnóstwo zastosowań w kuchni. Jako sam napój nie koniecznie jest moim ulubionym, ale uwielbiam je jako dodatek do gorącej czekolady lub kawy. Ale czy wiesz, że może też pomóc naszej urodzie? Mleko znane jest z właściwości odżywczych i pielęgnujących skórę, więc często znajduje zastosowanie w kosmetyce.  Dzisiaj chciałam Ci pokazać kilka nietypowych, urodowych zastosowań tego białego napoju.

mleko jako składnik domowych kosmetyków

Mleko ma naprawdę wiele zalet. Wapń obecny w mleku bierze na przykład udział w syntezie kolagenu, a proteiny pobudzają jego produkcję, dzięki czemu wykazuje działanie antystarzeniowe. Kwas mlekowy (znajdujący się w skwaśniałym mleku) zwęża pory, lekko wybiela i złuszcza skórę, dzięki czemu wygląda na zdrowszą. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe wygładzają skórę oraz działają natłuszczająco. W mleku znajdziemy też przeciwutleniacze oraz flawonoidy, które odżywiają skórę.

Jak wykorzystać te zalety mleka?

Mleczna kąpiel

Pierwsze zastosowanie pewnie Cię nie zdziwi. Kto nie słyszał o mlecznych kąpielach Kleopatry? Podobno to właśnie dzięki oślemu mleku zachowała swoją niesamowitą urodę. Mleko jest bogate między innymi w witamin, a skwaśniałe w kwas mlekowy, dzięki czemu delikatnie złuszcza naskórek, a tłuszcze w nim zawarte świetnie nawilżają i wygładzają skórę.

Jak przyrządzić kąpiel z mlekiem?

Do wanny z ciepłą, ale nie gorącą wodą wlej litr mleka o jak najwyższej zawartości tłuszczu. Możesz też wykorzystać mleko w proszku - wymieszaj go z wodą tak aby uzyskać 2-3 litry i wlej do wanny. Jeśli masz ochotę możesz wzbogacić kąpiel o miód lub zioła np. miętę, lawendę.

Maseczka do twarzy

Mleko znane jest z działania odżywczego, natłuszczającego i nawilżającego, ale także zapobiega zmarszczkom. Proteiny zawarte w mleku, docierając do komórek skóry, pobudzają produkcję kolagenu i elastyny oraz zwiększają ilość kwasu hialuronowego, przez co zapewnia odnowę i wzmocnienie naskórka oraz wygładzenie niewielkich zmarszczek. Z kolei aminokwasy mają zdolność zatrzymywania wody w naskórku oraz zwiększania jego nawilżenia. W mleku znajdziemy jeszcze lipidy, które potrafią odbudowywać uszkodzoną lub zniszczoną warstewkę hydrolipidową skóry. Ten biały napój jest też często stosowany na rozszerzone pory. Jak więc sama widzisz, mleko świetnie się nadaje do przygotowania domowej maseczki.

PRZYKŁADOWE MASECZKI

Maseczka nawilżająca - mleko + miód

Do miseczki wlej łyżkę pełnotłustego mleka i dodaj łyżeczkę miodu. Po wymieszaniu, nałóż miksturę na twarz i zmyj po 20 minutach.

Maseczka na trądzik - mleko + drożdze

Łyżkę drożdży rozprowadź w dwóch łyżkach mleka i połóż na twarz. Po 15 minut spłucz letnią wodą. 

Maseczka peel-off oczyszczająca pory - mleko + żelatyna

Dwie łyżki mleka połącz z dwiema łyżkami żelatyny. Mieszaj składniki na małym ogniu do czasu, aż żelatyna całkiem się roztopi. Gdy masa lekko przestygnie rozprowadź ją za pomocą pędzelka na wybrane partie twarzy. Trzymaj ją ok 20-30 min. Gdy całkowicie zastygnie lekko oderwij ją od skóry. Dla lepszych efektów poprzedź zabieg krótką parówką.

Maseczka z mleka w proszku

Pół szklanki mleka w proszku zmieszaj z odrobiną letniej wody. Nałóż papkę na twarz i trzymaj ją przez ok. 30 min. Po tym czasie dokładnie opłucz twarz. Taka maseczka ładnie zmiękczy skórę i doda jej blasku.

Mleko dla urody

Tonik do twarzy

Mleko sprawdzi się też świetnie jako tonik do twarzy. Bardzo dobrze też sobie radzi z niedoskonałościami cery, zwęża pory oraz koi skórę. Wystarczy codziennie na wacik kosmetyczny nanieść niewielką ilość mleka, przetrzeć twarz i pozostawić na około 10 minut. Po tym czasie możesz je zmyć letnią wodą, choć nie musisz. Ja zauważyłam efekty po kilku użyciach - skóra jest gładka, milutka w dotyku i jakby "złagodzona". Jeszcze jeden efekt, którego nie można pominąć - mleko świetnie matuje!

Płyn do demakijażu

Jak już jesteśmy przy toniku, to niektórzy używają mleka do demakijażu. Postanowiłam sama to sprawdzić i rzeczywiście mleko całkiem nieźle sobie radzi z podkładem, różem i cieniami, ale już z tuszem do rzęs ma mały problem. Mimo wszystko, jeśli kiedyś zabraknie ci płynu do demakijażu, po prostu sięgnij do lodówki po mleko.

Płukanka do włosów

Mleko nierzadko jest też stosowane w kosmetykach do włosów - kwas mlekowy oczyszcza włosy, proteiny w nim zawarte wzmacniają i nadają połysk fryzurze pozbawionej blasku. Oprócz tego mleko wzmocni strukturę włosów i je nawilży, więc świetnie nadaje się dla zniszczonych, przesuszonych i pozbawionych blasku włosów.

Jak przygotować mleczną płukankę? 

Nie musisz mleka łączyć z innymi składnikami. Po prostu po umyciu włosów szamponem, polej je tłustym mlekiem. Potrzymaj ją chwilę na włosach, po czym dokładnie spłucz.

Mleko dla urody - 8 nietypowych zastosowań!

Opatrunek na oparzenia słoneczne

Przy oparzeniach słonecznym bardzo dobrze sprawdzi się babciny sposób, czyli okłady z chłodnego mleka. Mleko zawiera m.in liczne białka oraz witaminy A, D i E , które regenerują zniszczony naskórek, dzięki czemu nie tylko koi poparzenia, ale przy okazji nawilży podrażnioną skórę. Najlepsze jednak okazuje się zsiadłe mleko. Podczas opalania zostaje naruszony kwaśny odczyn pH skóry, a zsiadłe mleko, które jest kwaśne, pomagają odzyska prawidłowy poziom pH.

Ratunek po depilacji

Skóra po depilacji czasem przez kilka godzin może być podrażniona. Jeśli chcesz ją ukoić, nawilżyć, zniwelować podrażnienia i zredukować zaczerwienienia sięgnij po prostu po schłodzone mleko.

Balsam dla dłoni

Jeśli Twoje dłonie są przesuszone, szorstkie i szare spróbuj maczać je w mleku. Podgrzej 200 ml mleka (dla lepszego efektu możesz dodać odrobinę miodu) i zanurz w nim na parę minut swoje dłonie. Taka kąpiel przywróci im zdrowy koloryt i gładkość.


Jak widzisz mleko z powodzeniem może być używane podczas domowych rytuałów kosmetycznych. Stosujesz je na któryś z podanych sposobów? A może masz swój? Jeśli nie to polecam szczególnie mleko jako tonik - zajmuje  to chwileczkę, a efekty naprawdę są widoczne.

Komentarze