3 typy ludzi, które nie pozwolą Ci być szczęśliwą! Kogo unikać?

Każdy z nas chciałby być szczęśliwy. Nie znam osoby, która świadomie chciała by zrezygnować z tego stanu. Niestety nie zawsze udaje się nam je znaleźć. A może ty robisz wszystko co trzeba, a szczęście już stoi u drzwi? Może po prostu ktoś nie pozwala Ci być szczęśliwą? Pewne typy ludzi skutecznie mogą Cię odciągać od Twojego celu i pozbawić radości, którą pielęgnujesz. Sprawdź kogo unikać!
 
3 typy ludzi, które nie pozwolą Ci być szczęśliwą! Kogo unikać?

Szczęście wymaga pracy. Tak, pracy. Szczęście zwykle nie przychodzi tak po prostu, na zawołanie. A nawet jeśli miało do Ciebie krótszą drogę, to musisz choć znaleźć siłę, by otworzyć mu drzwi. Często jednak nasze wysiłki mogą pójść na marne, a radość prysnąć jak bańka mydlana. Dlaczego? Przez jeden błąd - źle dobranych przyjaciół. Zauważyłam, że nawet najlepszy dzień, może zepsuć jedna osoba. Analizując swoje otoczenie, doszłam do wniosku, że są 3 typy ludzi, którzy potrafią zrzucić mnie z poziomu "szczęście" do "bylejakości". Oni nie pozwolą Ci być szczęśliwą. O kogo chodzi?

3 typy ludzi, które nie pozwolą Ci być szczęśliwą!

Narzekająca Pani od Ubezpieczeń

"Szkoda, że nie masz takiego samochodu jak koleżanka X", "Szkoda, że dalej musisz się gnieździć w tym mieszkaniu, a Y już dawno ma swoją willę", "Szkoda, że nie udało ci się zdobyć stypendium", "Szkoda, że ....". No, właśnie, co z tego, że szkoda? Czy to coś wnosi? Jedynie tyle, że zamiast się cieszyć z tego co masz, zaczynasz myśleć o tym czego nie masz lub mieć nie będziesz. Nawet jeśli sama jesteś zadowolona ze swojego życia, taki natręt może Ci wmówić, że Twoje życie jest nijakie, bo nie masz tego czy owego. Przypomina mi to przysłowiową szklankę, pełną czy pustą do połowy. Ale jakby tak spojrzeć z perspektywy Narzekającej, to szklanka nigdy nie mam możliwości się napełnić - to pojemnik bez dna. Zawsze można mieć więcej, lepiej... Jeśli będziesz rozmyślać nad tym czego nie masz, nigdy nie osiągniesz zadowolenia.

W życiu nie ma ta­kiej chwi­li, abyśmy nie mieli wszys­tkiego, co pot­rzeb­ne, aby czuć się szczęśli­wymi. Po­myśl o tym przez mi­nutę [...]. Jeśli jes­teś nie­szczęśli­wy, to dla­tego, że cały czas myślisz raczej o tym, cze­go nie masz, za­miast kon­cen­tro­wać się na tym, co masz w da­nej chwili.
Anthony De Mello

 

Demotywują Panna Niedasie

Według mnie każdy powinien mieć zajęcie, które sprawia, że na twarzy pojawia się uśmiech od ucha do ucha. Dzięki hobby, które nas wciąga, życie tak naprawdę nabiera koloru, nawet jeśli z pozoru jest w odcieniach szarości. Być może masz głowę pełną pomysłów i tylko czekasz, aż będzie okazja je pokazać światu. Chcesz realizować swoje pasje, urozmaicić swoje życie. Być może pałasz zapałem.... do momentu aż przychodzi Panna Niedasie. "To się nie uda", "Nie znajdziesz czasu", "Nie uda ci się", "Na co ci to", "Po co się za to bierzesz". No pewnie - lepiej nic nie robić i czekać, aż humor sam wróci, a szczęście będzie nas błagać na kolanach, by mogło przyjść.

Ta­jem­ni­ca szczęścia jest pros­ta: prze­konaj się, co tak nap­rawdę lu­bisz ro­bić, a po­tem skieruj ku te­mu całą swoją ener­gię. Od tej chwi­li two­je życie na­bie­rze treści, a wszys­tkie two­je prag­nienia ziszczą się łat­wo i przyjemnie.
Robin Sharma

 

Królowa Bo(o)na

Na koniec wisienka - osoba, które nałogowo musi coś zestawiać. Ciebie z koleżanką, Twój dom z domem sąsiadów, Twoje umiejętności z prymuską. Co ciekawe, Królowa w pakiecie posiada także wcześniejsze dwie cechy. Powiedzmy, że jesteś z siebie dumna, wykonałaś coś własnymi rękoma, znalazłaś pracę, wyremontowałaś mieszkanie, kupiłaś samochód... ale koleżanka zawsze kwituje to zdaniem "Szkoda, że nie mogłaś kupić nowych mebli, bo ona ma takie piękne", "Szkoda, że nie mogłaś sobie pozwolić na nowszy samochód, bo on kupiła taki, ze aż dech zapiera", "Fajnie, że znalazłaś pracę, ale ona zarabia więcej". Porównania same w sobie nie muszą być złe. Ale jeśli ktoś każde Twoje osiągnięcie, każdy twój zakup, czy każdy ruch kwituje słowami "bo, ona", "a u nich", "a on" to chyba nie ma o czym rozmawiać. Myśl o sobie. To, że ktoś coś ma, nie oznacza, że ty posiadając to samo będziesz szczęśliwa - zresztą pewnie nie trzeba ci tego przypominać. Ale uwierz mi, ciągłe powtarzanie, np. przez przyjaciółkę, swojej mantry potrafi wbić w kompleksy, obniżyć Twoją samoocenę, a ty nie zdając sobie z tego sprawy, będziesz miała coraz gorszy humor.
Nie mówię, że każdy ma Cię chwalić, bo i to nie wpływa dobrze. Ale jeśli ktoś z kim przebywasz na co dzień NOTORYCZNIE porównuje wszystko i wszystkich, to i Tobie się udzieli.

Jes­teśmy nie­szczęśli­wi, bo cze­goś nam bra­kuje, ale po­siadając to, nie jes­teśmy szczęśliwi.
François-Marie Arouet de Voltaire (Wolter)

Oczywiście podejrzewam, że każdemu z nas zdarza się czasem ponarzekać, pogdybać, czy lenić - przynajmniej w moim przypadku tak jest. Jednak są takie typy, które bez tego nie wyobrażają sobie życia. Ale ty nie musisz!

"Z kim przestajesz, takim się stajesz", "Jesteś średnia 5 osób, z którymi przebywasz najczęściej" - pewnie nie raz to słyszałaś. To czy będziemy szczęśliwi zależy od nas samych, jednak ludzie, z którymi przebywamy na co dzień, mają wielki wpływ na nas i nasze zachowanie. Spróbuj zaobserwować, jak zachowujesz się w towarzystwie osób nastawionych pozytywnie, a jak w towarzystwie tych trzech typów powyżej? Jeśli nie widzisz różnicy, zrób mały test. Ogranicz ich towarzystwo na tydzień lub dwa, a z pewnością po tym czasie zauważysz, o co mi chodzi. Nie pozwól by ktoś zatrzasnąć ci drzwi przed pukającym szczęściem!
Kogo unikać, by być szczęśliwym

Nie przypadkowo publikuję ten post akurat teraz. Przesilenie wiosenne dobiega końca (jeśli nie możesz sobie z nim poradzić, zajrzyj do wpisu 6 sprawdzonych sposobów na przesilenie wiosenne, słońce coraz chętniej wygląda zza chmur, a nasz humor z dnia na dzień się polepsza. Wiele z nas, z początkiem wiosny, zaczyna porządki - ogarniamy mieszkanie, sadzimy kwiatki i... porządkujemy szafy. Być może część naszej garderoby wyszła z mody, sprała się lub po prostu czujesz się w niej niekomfortowo. Skoro z łatwością pozbywamy się sukienki, która na nas już nie leży, to czy nie lepiej wziąć się za porządki we własnym życiu? Podobnie jak nie ma sensu trzymać ubrań, w których czujesz się źle, jest ci niewygodnie, lub po prostu nie pasują, tak nie warto utrzymywać kontaktu z osobami, które Cię unieszczęśliwiają, czy przygnębiają.

To jak, bierzemy się za porządki? Może dopiszesz kogoś do listy?

Komentarze