Okiem Natana: Dlaczego warto polubić historię i jak sobie w tym pomóc? {4 kanały YT, dzięki którym polubisz historię!}

Trzeba sobie powiedzieć otwarcie, że większość ludzi nie interesuje się historią, nie lubiło się jej uczyć w szkole i nie zachęca innych do jej poznawania. Dla wielu z nas historia kojarzy się ze żmudnym i nielubianym wkuwaniem na pamięć dziesiątek dat z podręczników szkolnych, dla innych czasy zamierzchłe są czymś, do czego nie warto wracać. Dlaczego jednak warto polubić historię i jak sobie w tym pomóc?

Okiem Natana: Dlaczego warto polubić historię i jak sobie w tym pomóc? {4 kanały YT, dzięki którym polubisz historię!}


Dlaczego tak wiele osób nie lubi historii?


Przyczyn tego jest kilka - jednym z nich może być często spotykane złe podejście niektórych nauczycieli do nauki tego przedmiotu - każą wkuwać daty i wiele szczegółów, zamiast rysować całokształt. To tak, jakby zamiast pokazać na wystawie cały obraz, pokazywać jego niewielkie wycinki i kazać je zapamiętać - bez sensu. W efekcie taka nauka jest monotonna i męcząca, co więcej - uczeń będzie znał mnóstwo dat i szczegółów, ale nie będzie umiał ich połączyć ze sobą, zauważyć związków przyczynowo-skutkowych, czyli de facto nie będzie znał historii, bo historia to jest właśnie jeden wielki ciąg przyczynowo-skutkowy. Winę za to też ponosi po części system edukacji, który przez lata ograniczał liczbę godzin poświęconych na nauczanie historii, więc nauczyciele nie mieli czasu, żeby ją wykładać i opowiadać, musieli się ograniczać do przekazywania suchych faktów. Tymczasem prawdziwa nauka historii zaczyna się od tego, żeby zacząć kojarzyć pewne zjawiska i mechanizmy, wówczas zaczynamy łączyć fakty w logiczną całość. Nauka dat przyjdzie sama, praktycznie bezwiednie.


Dlaczego warto polubić historię?


Teraz odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego WARTO "liznąć" trochę historii? Otóż historia jest nauczycielką życia (choć niektórzy twierdzą, że "jedyne, czego uczy historia, to że nigdy nikogo niczego nie nauczyła", ale to tylko od nas zależy, czy potwierdzimy słuszność tego powiedzenia...), kształtuje tożsamość człowieka, pozwala dostrzec pewne procesy i niebezpieczeństwa, co jest szczególnie istotne w dzisiejszych, niespokojnych czasach. Do czego zmierzam - dzisiejsza propaganda medialna wmawia, że "wszystko się zmienia", trzeba być "nowoczesnym" i odrzucać "przestarzałe" wartości. Otóż ten, kto choć trochę zna historię, nie "kupi" tych sloganów. Prawda jest taka, że człowiek niczego nowego nie wymyślił. Pewne zjawiska i trendy się cyklicznie powtarzają, zmieniają tylko nazwy i kolory sztandarów oraz otoczkę. Dlatego naprawdę warto znać historię, dla własnego dobra - żeby np nie pozwolić sobą manipulować i umieć dostrzec potencjalne oraz realne niebezpieczeństwa.

Tyle że trudno jest poznawać coś, czego się nie lubi, bądź do czego zostaliśmy zrażeni w szkole. Dlatego teraz trochę podpowiem, jak można ją polubić. Nie zachęcam Was, żebyście siedzieli w grubych opracowaniach historycznych, bo zaczynanie w ten sposób to najprostsza droga do definitywnego zrażenia się do tej nauki. Proponuję połączyć to z relaksem. Całe szczęście, że mamy teraz internet. Skupię się na serwisie youtube, gdzie można znaleźć wiele kanałów historycznych. 

Czas na mój subiektywny przegląd kilku kanałów.

4 kanały YouTube, dzięki którym polubisz historię!


1
Jako pierwszego mogę polecić pana Wojtka Drewniaka i jego serię "Historia bez cenzury". Ten kanał można w zasadzie polecić każdemu, komu nie przeszkadzają wtrącane czasem niecenzuralne słowa - w końcu "bez cenzury" ;) . W sposób lekki, prosty i zrozumiały dla każdego są tam omówione różne wydarzenia, ciekawostki oraz postaci historyczne. To dobry kanał zarówno dla miłośników historii, chcących się dowiedzieć kilku ciekawostek, jak i dla kompletnych laików, co więcej - jest świetny dla osób, chcących "złapać bakcyla", a to właśnie dzięki temu, że pan Wojtek luźno opowiada i nie zalewa publiczności lawiną faktów i dat.

2.
Drugi kanał, który chciałbym polecić, to "Historia w 5 minut". Autor stara się w zwięzłej formie pokazać szersze zjawiska i muszę powiedzieć, że nieźle mu to wychodzi. Również skupia się na tworzeniu narracji, opowiada o związkach przyczynowo-skutkowych, nakreśla obrazy, a daty przemyca przy okazji. Kawał dobrej roboty. Kanał polecam może nie kompletnym laikom, ale już osoba mająca nawet bardzo niewielkie pojęcie o historii będzie z ciekawością go oglądać i pomoże on jej zrozumieć wiele rzeczy.

3.
Trzeci kanał, a w zasadzie część kanału, jest autorstwa youtubera ThrashingMadPL, a nazywa się "Historia na szybko". Są tam filmiki w formie animacji z lektorem. Fantastyczna robota, nakreślono rys historii kilku krajów, mi szczególnie przypadła do gustu seria dotycząca historii Polski (jak na razie autor doszedł do końca panowania Władysława Łokietka). SZCZEGÓLNIE POLECAM NAUCZYCIELOM omawiającym na lekcjach rozbicie dzielnicowe - chyba najbardziej zagmatwany i trudny do zrozumienia okres w historii Polski, tam wyjaśniony bardzo szczegółowo i jednocześnie zrozumiale (co nie jest łatwe). Moim zdaniem tą serią powinno się zainteresować Ministerstwo Edukacji Narodowej, mianowicie zostać jej patronem i zalecić odtwarzanie na lekcjach historii w szkołach.

4.
Na koniec coś dla miłośników zwiedzania zabytków- kanał "surgepolonia", a konkretnie opowieści Pana Jędrka, kasztelana zamku Chojnik. Jego opowiadania odkłamują wiele mitów narosłych o (w szczególności) średniowieczu, pozwalają zrozumieć dlaczego zamki wyglądają tak a nie inaczej, jak je budowano i wiele, wiele innych rzeczy. Polecam szczególnie, zanim wybierzemy się na jakąś wycieczkę po starych zamkach, bo niestety, muszę to powiedzieć otwarcie - często przewodnicy opowiadają bajki zamiast faktów, powielają nieprawdziwe wyobrażenia i stereotypy, a osoba nieświadoma jest gotowa w to uwierzyć.

Dlatego zachęcam - zwiedzajmy zabytki, relaksujmy się przy historii, a nasze życie stanie się ciekawsze, zobaczymy, ile pięknych i ciekawych miejsc jest dookoła nas i co więcej - sami staniemy się mądrzejsi.

Komentarze