Oswoić SEO na bloggerze - co zrobić, by blog był bardziej widoczny w wyszukiwarce?

Na tym blogu do tej pory pisałam raczej o tym, co zrobić, by blog był ładny - tym też zajmuję się na karografii. Ładny wygląd z pewnością zachęci czytelnika do pozostania na dłużej, jednak co zrobić, żeby w ogóle do nas trafił? Dzisiaj kilka "tricków" SEO na bloggera, które sama zastosowałam.

Oswoić SEO na bloggerze - co zrobić, by blog był bardziej widoczny w wyszukiwarce?
PIN IT - przypnij to zdjęcie, by z łatwością wrócić do tego posta!


Dlaczego warto zainteresować się SEO?

Wszyscy powtarzają jak mantrę, że podstawą jest dobra treść. Co jednak po treści, gdy nikt o niej nie wie? Pamiętam, że na początku ciężko było rozruszać bloga. Każde polecenie było na wagę złota, i przyznam, nadal jest - to najlepsza forma promocji dla bloga. Szczera pochwała od innej blogerki daje naprawdę dużo. Warto jednak wziąć także sprawy w swoje ręce. Jeśli czytelnik szuka odpowiedzi na konkretne pytanie, a ty opublikowałaś post na ten temat - daj się znaleźć! Po to właśnie jest SEO - żeby Twoje wpisy były widoczne w wyszukiwarce.

Większość poradników dotyczących SEO jest poświęcona wtyczkom wordpressowym lub ogólnie stronom internetowym, które pewnie nic Ci nie mówią. Jednak i na bloggerze można wprowadzić kilka zmian, by blog był lepiej widoczny i trochę wpisów na ten temat powstało. Ponieważ dostaję od czytelniczek wiele zapytań odnośnie SEO na bloggerze, postanowiłam napisać jakie zmiany ja wprowadziłam na swoim blogu. Dzisiaj chciałam się skupić na rzeczach, które wystarczy zrobić RAZ. Nie musisz o tym pamiętać, przy publikacji każdego posta. Wystarczy, że poświęcisz chwilkę, by w niedługim czasie zobaczyć różnicę. W kolejnym poście napiszę o czym pamiętać przy publikowaniu notki.

No to zaczynamy!


1 Uzupełnij tytuł bloga

Automatycznie oczywiście blogger przypisze nazwę bloga pobierając dane z adresu, może to jednak wyglądać np. tak : kosmetyczny-blog-ani. Niezbyt ciekawie prawda? Kosmetyczny Blog Ani wygląda o wiele lepiej! To miejsce jednak możesz skutecznie wykorzystać, by wskazać także na tematykę Twojego bloga. Warto oprócz nazwy bloga, dodać także kilka słów opisujących, co na nim można znaleźć. Może to wyglądać np. tak: Blog Ani - blog kosmetyczny, albo Nazwa Bloga - DIY, Inspiracje, Ciekawostki.

Żeby uzupełnić tytuł bloga wystarczy wejść w panel bloga - ustawienia - podstawowe. Na samej górze wystarczy edytować okienko "tytuł".


2. Uzupełnij opis bloga

Jeśli już wypełniasz okienko tytuł, to zwróć uwagę także na to tuż pod nim. Opis jest nie mniej ważny, powiedziałabym nawet, że ważniejszy. Tutaj możesz troszeczkę rozszerzyć opis tematyki swojego bloga. W kilku zdaniach napisz coś o swojej stronie, zwracając uwagę, by jak najbardziej oddawało to, co się na niej znajduje. Używaj takich słów jakich sama wpisałabyś w wyszukiwarkę szukając takiej tematyki.


3. Uzupełnij opis w ustawieniach wyszukiwania

To bardzo ważny punkt, bo to, co tu wpiszesz pojawi się pod Twoją nazwą w wynikach wyszukiwania. Żeby to uzupełnić wejdź w panel bloga - ustawienia - ustawienia wyszukiwania - Metatagi - uzupełnij opis.


4. Dodaj słowa kluczowe

Żeby jeszcze bardziej nakierować na tematykę Twojego bloga, warto dodać słowa kluczowe. Wejdź w panel bloga - szablon - edytuj kod html. Tuż pod <head> wklej ten kod:

<meta content='słowo kluczowe1, słowo kluczowe2' name='keywords'/>


W przypadku bloga kosmetycznego słowami kluczowymi mogłyby być np. blog kosmetyczny, kosmetyki, uroda, pielęgnacja, recenzje, perfumy itp...


5. Zamień znaczniki tytułów postów na h1

Teraz przejdziemy do większych zmian w kodzie. Instrukcje z punktu 4 i 5 z łatwością wprowadzisz na każdym szablonie udostępnionym w projektancie szablonów. W szablonach pobranych w sieci sprawa może wyglądać nieco inaczej - w niektórych te zmiany już są wprowadzone (szablony do kupienia na karografii są już ze zmianami), w innych możesz mieć problem znaleźć kody podane poniżej.

W standardowych szablonach, blogger nadaje tytułom postów znacznik h3. Oczywiście każdy ze znaczników h ma znaczenie, dlatego w postach warto używać podtytułów i nagłówków, ale właśnie h1 ma największą wartość dla wyszukiwarek. Tytuł posta sugeruje co można znaleźć w konkretnej notce, dlatego ważne, by wyszukiwarka go widziała.

Jak zmienić znaczniki z h3 na h1?
Na początek zawsze radzę zrobić kopię zapasową szablonu (zobacz jak zrobić kopię zapasową). Wystarczy zapomnieć o jednym znaku, by szablon się "rozjechał". Jeśli boisz się sama wprowadzać zmiany w kodzie szablony, skorzystaj z pomocy kogoś kto się na tym zna.
Wejdź w szablon - edytuj kod html i wyszukaj (ctrl+f) "h3". Każdy ze znaczników h3 zamień na h1. Pamiętaj tylko że każdy znacznik ma początek i  koniec i tak musisz zmienić <h3 class i </h3>.


6. Tytuł posta przed tytułem bloga

Zwróć uwagę na okno przeglądarki po otwarciu posta. Na górze prawdopodobnie wyświetla się nazwa twojego bloga, a później tytuł posta. Czas to zmienić. Oczywiście tytuł bloga także jest ważny, ale przyznaj, że częściej czytelnik szuka odpowiedzi na pytanie niż konkretnego typu bloga? Niestety wyszukiwarki pokazują tylko określoną liczbę znaków w tytule. W przypadku Google jest to 66 znaków. Jeśli pierwszy pojawia się tytuł bloga, to już zabiera ci kilkanaście znaków. Jeśli tytuł jest długi, to może się okazać, że zostanie ucięty, a słowa kluczowe niewidoczne. Poza tym, najważniejsze jest co pojawia się na początku.
Z tą zmianą powinnaś sobie poradzić bez problemu, choć musisz zajrzeć do kodu. Ponownie wejdź w szablon -edytuj kod HTML. Wyszukaj (cltr+f) fragment "<title><data:blog.pageTitle/></title>" i zamień go na ten kod:

<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>
<title><data:blog.pageName/> | <data:blog.title/></title> <b:else/>
<title><data:blog.pageTitle/></title>
</b:if>


7. Połącz bloga z Google+

Google+ mimo, że niezbyt lubiane, może podnieść widoczność Twoich postów w wyszukiwarce. W jaki sposób? Między innymi, udostępnienie linku w Google+ przyśpiesza indeksowanie strony, do której tej link prowadzi. Gdy po krótkim czasie od publikacji sprawdzałam widoczność posta w wyszukiwarce, zwykle najpierw pojawiał się link udostępniony właśnie w G+, a dopiero później sam post. Do tego, jeśli ktoś ma Cię w kręgach, to po wpisaniu zapytania, z większym prawdopodobieństwem pojawią się Twoje wpisy. A jeśli ktoś udostępni Twój wpis w G+ to jest większe prawdopodobieństwo, że on się wyświetli znajomym znajomego itd... 

Jeśli nie lubisz korzystać z Google+ to możesz konto bloggera automatycznie z nim połączyć - wtedy każdy wpis automatycznie będzie się pojawiał także na g+. Warto też na bloga dodać przycisk g+1 - ma większą wartość niż like!

Jak połączyć blog z Google+? 
Wejdź w panel bloga - Google+. Po połączeniu zaznacz haczykiem "udostępniaj automatycznie po oopublikowaniu" - dzięki temu każdy post, który pojawi się na blogu, automatycznie pojawi się także w Twoim strumieniu google+. Jeśli masz kilka blogów lub nie chcesz łączyć swojego prywatnego konta, to nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć profil blogowy - coś na wzór facebookowej Strony. Pisałam o tym jakiś czas temu w poście Jak połączyć bloggera z blogowym google+. Ja dla każdego bloga utworzyłam oddzielną Stronę, choć oczywiście możecie obserwować także moje prywatne konto, gdzie pojawiają się zajawki postów z obu blogów (zapraszam tutaj).


Nie jestem ekspertem od SEO i nie chcę nawet się do niego kreować. Od kiedy jednak wprowadziłam te zmiany na blogu, statystyki poszybowały w górę, więc z chęcią się tą wiedzą dzielę także z Tobą. SEO na bloggerze jak widzisz da się oswoić! Mam nadzieję, że te rady Ci się przydadzą - będę wdzięczna za +1 i puszczenie posta dalej!

Jestem ciekawa jakie zmiany pod kątem SEO wprowadziłaś lub masz zamiar wprowadzić na swoim blogu na bloggerze!

Komentarze