6 pięknych i darmowych dekoracyjnych fontów (czcionek)!

Szukasz ciekawego fonta, który ozdobi Twój blogowy wpis? Może chcesz zaprojektować fajny plakat do druku albo myślisz nad stworzeniem tapety na pulpit, ale brakuje ci dekoracyjnej "czcionki"? Jeśli szukasz pięknych, dekoracyjnych i w pełni darmowych fontów to koniecznie musisz przeczytać ten post.


Piękny krój pisma to coś, co z pewnością potrafi przykuć uwagę. Od dłuższego czasu podglądałam prace MyPinkPlum i innych graficzek, które w swoich projektach korzystają z pięknych fontów. Wiadomo, że ładna czcionka nie zapewni sukcesu, ale może uatrakcyjnić blogowy wpis, wizytówkę czy jakikolwiek inny projekt.

Przeglądając kolejne projekty graficzne, które zachwycały mnie dekoracyjnymi fontami, ze smutkiem i rodzącą się frustracją dochodziłam do wniosku, że niestety w większości nie są darmowe, ba, często bardzo drogie (np. pakiet Mullberry Script potrafi kosztować 80$). Nie dałam jednak za wygraną i postanowiłam poszukać darmowej alternatywy. 

Być może powiesz: "Co tu szukać? Przecież wystarczy wejść np. na dafont i możesz przebierać do woli!" Jeśli tak myślisz to muszę wyprowadzić Cię z błędu. O ile z krojów, które znajdziesz na googlefonts możesz korzystać do woli, tak na te z dafont musisz uważać. Zdecydowana większość z nich zawiera adnotację "free for personal use", co oznacza, ze na większości blogów nie może być użyta. Dlaczego? Te fonty przeznaczone są wyłącznie do użytku prywatnego.


Co oznacza "free for personal use?

Oznacza to, że czcionka może być wykorzystywana wyłącznie do celów niekomercyjnych. A kiedy blog zaczyna być "komercyjny"? Jeśli w jakikolwiek sposób zarabiasz na blogu to wszelkie licencje "free for personal use" nie są dla Ciebie. I niekoniecznie musi tu chodzić o wpisy sponsorowane. Współpracujesz barterowo? Masz na blogu reklamy banerowe? To oznacza, ze Twój blog jest już komercyjny i potrzebujesz czcionek, które posiadają licencję "for commercial use".


6 darmowych dekoracyjnych fontów

Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że darmowych fontów do komercyjnego użytku jest mało. A tych ładnych, jeszcze mniej. Ale to nie oznacza, że nie ma ich wcale. Dzisiaj chciałam ci pokazać 6 pięknych ozdobnych czcionek - wszystkie do komercyjnego użytku. Możesz je używać na blogu, tworząc logo, zaproszenia, wizytówki, plakaty... cokolwiek przyjdzie ci do głowy!


6 darmowych dekoracyjnych czcionek!


Serendipity to piękna, niezwykle prosty i romantyczny font, idealny na zaproszenia. Valencia Sans i Michelle świetnie się sprawdzą na plakatach, naklejkach, ale i zaproszeniach - ostatnio taki styl za mną chodzi :). Voluptate jest niezwykle ozdobne, choć niestety darmowa jest tylko wersja demo - nie ma co prawda wszystkich znaków, ale i tak daje wiele możliwości. Meddon z kolei pochodzi z Google Font co oznacza, że możecie go zaimportować na bloga i jednym ruchem np. ozdobić nagłówki w pasku bocznym. Mightype - po protu uwielbiam!

Miłego używania!

Jeśli post Ci się przydał - podziel się, wciśnij lajka lub przypnij PINa :)

*  czcionka i font to nie to samo, ale ponieważ w mowie potocznej używane są zamiennie i pewnie tak większość będzie wpisywać w wyszukiwarkę, dla ułatwienia w tym poście używam obu form. Poprawna forma to font.

Komentarze