7 nawyków szczęśliwej rodziny - najciekawsze cytaty cz. II

Jakiś czas temu pisałam Wam o książce "7 nawyków szczęśliwej rodziny". Według mnie książka jest naprawdę warta przeczytania, choć jej przeczytanie zajmuje trochę czasu (ma ponad 500 stron).


Chciałam Wam przytoczyć jeszcze kilka cytatów, które mi się spodobały (część pierwsza znajduje się TUTAJ):

"...wspiąłem się na drabinę sukcesu, a teraz , gdy jestem tuż przy najwyższym szczeblu, zawuażyłem, że drabina jest oparta o niewłaściwą ścianę".

Chyba coraz więcej osób poświęcających życie prywatne dla kariery dochodzi do takich wniosków.

"Jednak obecnie małżeństwo często nie jest już zobowiązaniem, ani wzajemnym oddaniem. Jest zwykłą umową dwóch dorosłych osób - czasem uważaną za niepotrzebną i bez trudu rozwiązywaną, kiedy przestaje być wygodna"


"Nie ulega wątpliwości, że telewizja ma swoje plusy - można w niej znaleźć także rzetelne informacje i dobrą rozrwkę. Jednak dla większości z nas oglądanie telewizji przypomina wydłubywanie ulubionej surówki ze smietnika. Wiemy, że znajduje się w nim wspaniała surówka, ale trudno ją oddzielić od śmieci, brudu i much."


"Zasadniczo zadowolenie jest następstwem naszych oczekiwań. Zatem jeśli mamy świadomość swoich oczekiwań, możemy dostosować je do okoliczności, a więc mieć wpływ na to, czy osiągniemy zadowolenie."

To moje ulubione zdanie

"Duma z natury swej jest nastawiona na współzawodnictwo. Duma nie czerpie przyjemności z posiadania, tylko z posiadania większej ilości niż inny człowiek...Dopiero porównanie napełnia Cię dumą, daje przyjemność wzniesienia się ponad resztę. Kiedy znika element współzawodnictwa, znika też duma. Jedną z najpowszechniejszych i najbardziej osłabiających związek form dumy jest chęć, by mieć "rację", by postawić na swoim."


"Kiedy ktoś daje z siebie wszystko, nie ma znaczenia, czy rezultaty, które uzyskał, odpowiadają Twoim wymaganiom. W takiej chwili trzeba po prostu go docenić i pochwalić. Każdy, kto wykona zadanie wymagające dużego wysiłku, lub ukończy jakieś duże przedsięwzięcie, oczekuje podziwu, uznania i pochwał. Nigy nie występuj z krytycznymi uwagami, nawet jeśli miałyby być słuszne. Powstrzymaj się nawet wówczas, kiedy kierują tobą dobre motywy, czyli chcesz pomóc tej osobie odsiągąć lepszy efekt. Pora na konstruktywną krytykę przyjdzie ewentualnie później."


"To, że postrzegamy sprawy odmiennie, jest siłą, a nie słabością naszego związku".


"Ironią losu jest to, że w początkach znajomości ludzi przyciągają do siebie właśnie różnice. Zachwyca nas, że druga osoba jest tak cudownie i podniecająco odmienna od nas. Jednak w miarę stabilizowania się związku podziw zmienia się w irytację, a najwięcej zdenerwowania przysparzają właśnie niektóre z tych różnic."

Często tak bywa...

"Kiedy wszyscy myślą tak samo, to oznacza, że nikt zbyt wiele nie myśli. Kiedy dwoje się zgadza, jedno jest niepotrzebne."


"Kiedy zaczyna się kilkudziesięciosekudnowy film reklamowy, wiecie, że to tylko reklama. Sceptycznie odnosicie się do tego, co widzicie i słyszycie. (...) Natomiast podczas normalnego programu nie uzbrajacie się psychicznie przeciw jego treści. Jesteście na nią podatni. Pozwalacie obrazom przenikać do swojego umysłu, nawet o tym nie myśląc."

Komentarze

 1. "To, że postrzegamy sprawy odmiennie, jest siłą, a nie słabością naszego związku".
  "Kiedy wszyscy myślą tak samo, to oznacza, że nikt zbyt wiele nie myśli. Kiedy dwoje się zgadza, jedno jest niepotrzebne."
  Te dwa zdania spodobały mi się najbardziej. Nie ma sensu postrzegać różnic zdań jako problem, tylko szansą na spojrzenie na problem z każdej strony. Dzięki temu łatwiej dojść do prawdy.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Ironią losu jest to, że w początkach znajomości ludzi przyciągają do siebie właśnie różnice. Zachwyca nas, że druga osoba jest tak cudownie i podniecająco odmienna od nas. Jednak w miarę stabilizowania się związku podziw zmienia się w irytację, a najwięcej zdenerwowania przysparzają właśnie niektóre z tych różnic."
  Często tak bywa...


  u mnie tak było za każdym razem.. no ale w koncu znalazłam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto zapamiętać te mądre słowa:)

  OdpowiedzUsuń
 4. "To, że postrzegamy sprawy odmiennie, jest siłą, a nie słabością naszego związku". Podoba mi się!:D

  OdpowiedzUsuń
 5. Na studiach czytałam zasady skutecznego przywództwa i 8 nawyk
  Genialne książki, muszę się za tą rozglądnąć i w wolnej chwili przeczytać.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jestem wdzięczna za każdy pozostawiony komentarz - to niezwykle motywuje do dalszego pisania!